اولین عمل جراحی از راه دور در ایران با ربات سینا

نخستین عمل جراحی رباتیک از راه دور در ایران، با استفاده از ربات جراح سینا ساخت شرکت دانش‌بنیان نوآوران رباتیک و پزشکی سینا با حضور سورنا ستاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با موفقیت روی یک سگ انجام شد.

این جراحی توسط دکتر طالب پور که در بیمارستان امام خمینی مستقر بود، انجام شد. این درحالی است که بیمار که یک سگ است و ربات در بیمارستان سینا قرار داشتند. جراحی وازکتومی با استفاده از شبکه ماهواره ای ۵g  از راه دور انجام شد. فاصله دو بیمارستان هفت کیلومتر است.
معاون علمی و فناوری از گذراندن تست های حیوانی سامانه جراحی رباتیک از راه دور خبر داد و گفت: این ربات بعد از اخذ مجوزها در یک سال آینده، در فاز انسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

سورنا ستاری روز چهارشنبه در جریان اولین عمل جراحی رباتیک از راه دور روی حیوان که در مرکز مهارت های پیشرفته بالینی بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: یکی از اتفاقات خوب بیمارستان امام راه اندازی این مرکز بود که در کنار بخش درمان، می توان تکنولوژی های جدید را در آنجا توسعه داد.

وی بیان کرد: ربات سینا که در دنیا به عنوان ربات های داوینچی مطرح است، چندسالی است در ایران به تولید رسیده و این محصول دانش بنیان اکنون در حال اخذ تاییدیه های حیوانی است تا در فاز انسانی مورد استفاده قرار گیرد. جراح می تواند از هزاران کیلومتر دورتر عمل جراحی را انجام دهد و این موضوع در بسیاری از موارد که نمی توان بیمار را جابجا کرد، اهمیت بالایی خواهد داشت.