اُپ سیم: شبیه ساز جراحی چشم سیم مدیکس

این دستگاه یک شبیه‌ساز آموزشی مبتنی برای واقعیت مجازی است که جهت آموزش عمل جراحی آب مروارید و ویترکتومی ساخته شده است. محصول OpSim با استفاده از دانش شبیه‌سازی و فن‌آوری واقعیت مجازی، توانسته است شرایط و تجهیزات واقعی یک عمل جراحی چشم را باز‌سازی نماید.

محصول OpSim، یک شبیه‌ساز آموزشی مبتنی برای واقعیت مجازی است که جهت آموزش عمل جراحی آب مروارید و ویترکتومی ساخته شده است. محصول OpSim با استفاده از دانش شبیه‌سازی و فن‌آوری واقعیت مجازی، توانسته است شرایط و تجهیزات واقعی یک عمل جراحی چشم را باز‌سازی نماید.
تا کنون شبیه‌سازهای آموزشی پزشکی زیادی در دنیا توسعه یافته است. از موفق‌ترین و پرکاربردترین این شبیه‌سازها، شبیه‌سازهای مورد استفاده در حوزه‌ی چشم‌پزشکی است. اغلب عمل‍های جراحی موجود در چشم‌پزشکی، از نوع عملهای جراحی در مقیاس میکرو هستند. این عمل‌های جراحی، در عین ساده بودن، نیاز به مهارت بالایی دارند. چراکه نیاز است تا هماهنگی میان دست، چشم و حتی پای جراح جهت کار با ابزار و میکروسکوپ مربوطه بسیار بالا باشد و جراحی با بیشترین دقت ممکن انجام شود. اشتباه کوچکی در این عمل جراحی، ممکن است به نابینا شدن بیمار یا عوارضی جبران‌ناپذیر منجر شود.

شرکت دانش‌بنیان آتیه‌پردازان شریف، یکی از شرکتهای ایرانی فعال در حوزه‌ی شبیه‌سازهای پزشکی مبتنی بر واقعیت مجازی است که محصولات خود را با نام تجاری SiMedix (سیمِدیکس) عرضه می‌نماید. این شرکت توانسته است محصول شبیه‌ساز آموزشی عمل جراحی چشم  را در دو مدل عمل جراحی آب مروارید (کاتاراکت) و عمل جراحی ویترکتومی، با نام تجاری OpSim روانه‌ی بازار نماید و باعث شود تا جمهوری اسلامی ایران، در بین دو کشور دارنده‌ی این فن‌آوری قرار  گیرد (در کنار کشور آلمان). این محصول  یک شبیه‌ساز آموزشی مبتنی بر تکنولوژی واقعیت مجازی (VR) است.

کاتالوگ شبیه ساز جراحی چشم

نام دوره: دوره های مهارت افزایی عملهای جراحی خلفی و قدامی چشم با استفاده از فناوری حقیقت مجازی