فِلِکس: سامانه جراحی رباتیک از راه دور سینا

این سامانه یک سامانه رباتیکی برای اجرای عملهای جراحی پیچیده در حفره شکمی، لگن و قفسه سینه با روشهای با حداقل آسیب و از طریق سه یا چهار شکاف 5 میلیمتری می باشد. در این سامانه، جراح با قرار گیری در کنسول جراحی، رباتهای جراح بر بالین بیمار را، حتی در نقاط دور دست و از طریق اینترنت، کنترل می نماید. این سامانه قابلیت حذف لرزشهای دست جراح، مقیاس گذاری بر حرکت و کاهش خطاهای حرکتی، ایجاد موقعیت ارگونومیک نشسته و ایستاده برای اجرای جراحی و کاهش خستگی جراح و در نتیجه افزایش کیفیت و دقت جراحی را به همراه دارد.

سامانه آموزشی جراحی رباتیک سینا مدل فِلِکس ، یک سامانه جراحی رباتیک از راه دور است که قابلیت انجام عملهای جراحی لاپاروسکوپی به روش رباتیک را به ارمغان آورده است. این سامانه از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بخش اول عبارت است از یک کنسول کنترل فرایند جراحی که در اختیار جراح قرار دارد و فرامین حرکتی دستان جراح و فرامین کنترلی از انگشتان و پاهای جراح را دریافت می کند و تصویری زمان حقیقی از موضع جراحی را در اختیار جراح قرار می دهد. بخش دوم مجموعه تخت جراحی و رباتهای جراح و تصویربردار بر بالین بیمار است که حرکات دریافت شده از کنسول جراحی را به صورت زمان حقیقی روی بدن بیمار و در موضع عمل جراحی اعمال می نماید. ارتباط بین دو بخش مذکور به صورت محلی یا از طریق اینترنت از راه دور میسر شده و جراح میتواند عمل جراحی را از شهری به شهر دیگر به انجام رساند. لیکن مزیای اصلی استفاده از این سامانه نه فقط در بحث جراحی از راه دور بلکه در حالت محلی و از اطاقی در کنار اطاق عمل اصلی نیز مطرح است.

مزایای سامانه جراحی رباتیک از راه دور سینا: 

1- توانایی افزایش دقت عملکرد جراح با استفاده از مکانیزم مقیاس گذاری حرکت دستان جراح

2- حذف لرزش از حرکات دستان جراح

3- دور کردن جراح از عوامل بیماری زا و عفونتهای موجود در اطاق عمل

4- ایجاد شرایط کاری ارگونومیک برای جراح و درنتیجه کاهش خستگی در عملهای طولانی مدت

5- کاهش جراحات وارد شده به بیمار در انجام جراحی های پیچیده بدون نیاز به ورود دست جراح به داخل شکم بیمار با بهره گیری از ابزارهای انعطاف پذیر که قادرند حرکات دست و انگشتان جراح را در داخل بدن بیمار و با عبور از یک شکاف 5 میلیمتری به اجرا درآورند.

سامانه آموزشی جراحی رباتیک سینا در دو مدل ساخته شده که مدل فِلِکس آن از فرایند جراحی باز الگو برداری شده و شرایطی مشابه شرایط جراحی باز با حرکات مشابه دست جراح را برای جراحان تداعی خواهد کرد. این مدل مناسب جراحانی است که به جراحی باز عادت داشته و در آن حوزه متبحر هستند. شایان ذکر است هرچند حرکات دستان جراح با فِلِکس مشابه حرکات دستان وی در جراحی باز است ولی فِلِکس جراحی را به صورت بسته و مشابه  از شکافهای 5 میلیمتری انجام خواهد داد ولی تداعی ترجمه حرکات از دستان جراح به سر ابزار جراحی مشابه جراحی باز است و به این ترتیب جراح حس مستقیمی از کنترل انتهای ابزار جراحی، مشابه جراحی باز را تجربه خواهد نمود.

 

مشخصات فنی:


کاتالوگ سامانه جراحی رباتیک از راه دور سینا

نام دوره: دوره های مهارت افزایی جراحی های حفره شکمی، لگن و قفسه سینه به روش رباتیک (در مراحل برون تن، پیش بالینی و بالینی – در سطوح پایه و تخصصی)