لَپ سیم: شبیه ساز جراحی لاپاروسکوپی سینا

این دستگاه یک شبیه ساز حقیقت مجازی برای آموزش مهارتهای پایه و پیشرفته جراحی لاپاروسکوپی با قابلیت ثبت عملکرد کاربر، ارزیابی و ارائه گزارش پیشرفت وی می باشد. سخت افزار سامانه، شرایط هندسی و فضایی مشابه شرایط جراحی لاپاروسکوپی را فراهم نموده و نرم افزار سامانه در ارتباط همزمان با سخت افزار، محیط جراحی لاپاروسکوپی را به لحاظ هندسی شبیه سازی می نماید. این دستگاه قادر است بر اساس عملکرد کاربر در تعامل با سخت افزار و دسته های ابزارهای جراحی و پدالهای الکتروسرجری، واکنش نشان داده و رفتار ارگان مورد جراحی را شبیه سازی می نماید.

سیمولاتور جراحی لاپاروسکوپی سینا سیم، یک شبیه ساز جراحی لاپاروسکوپی با قابلیت ثبت عملکرد کاربر و ارائه گزارش پیشرفت می باشد. این سامانه از دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری ستشکیل شده است. سخت افزار سامانه، شرایط هندسی و فضایی مشابه شرایط جراحی لاپاروسکوپی را فراهم نموده و دسته ابزارهای جراحی، پدالهای الکتروسرجری و تصویری بازسازی شده از شرایط واقعی جراحی لاپاروسکوپی را در اختیار کاربر قرار میدهد. نرم افزار سامانه در ارتباط همزمتن با سخت افزار، محیط جراحی لاپاروسکوپی را به لحاظهندسی شبیه سازی نموده و بر اساس عملکرد کاربر در تعامل با سخت افزار و دسته های ابزارهای جراحی و پدالهای الکتروسرجری، واکنش نشان داده و رفتار ارگان مورد جراحی را شبیه سازی می نماید. نرم افزار این سامانه علاوه بر محیط شبیه سازی شده جراحی لاپاروسکوپیک کله سیستکتومی، فرایندهای استانداردی را بر مبنای استاندارد میستلز برای اموزش جراحی لاپاروسکوپی طراحی نموده و فضاهای سه بعدی لازم و فرایندهای آموزشی استاندارد را در 4 محیط مختلف و طی فرایندهای متفاوت مورد ارزشیابی قرار می دهد. کاربرد این سامانه در آموزش روشهای جراحی لاپاروسکوپی به رزیدنتهای جراحی قبل از شروع عمل روی انسان بوده و بر اساس ملاحظات اخلاقی مبنی بر حفظ حقوق حیوانات مقدم بر تمرین عمل روی حیوان مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر این از آنجا که در این سامانه هر کاربر با استفاده از اکانت شخصی خود وارد نرم افزار شده و به تمرین خواهد پرداخت، سامانه قادر است گزارش عملکرد کارر و نحوه پیشرفت وی را تهیه و به استاد ناطر بر دوره کارورزی ارائه نماید. در حال حاضر در بسیاری از کشورهای پیشرفته از این روش برای صدور مجوز شروع جراحی لاپاروسکوپی استفاده می شود.

مشخصات فنی:

الف: سخت افزار

اجزاء سخت افزاری و زیر مجموعه های هر یک همراه با مشخصات فنی مربوطه در جدول یک ارائه شده است:

ب: نرم افزار

محيط پايه نرم افزار دستگاه C++ بوده،‌ ليكن از آنجا كه اين نرم افزار ضمن دريافت حركات كاربر در تعامل با سخت افزار، محيط مجازي و بازخورد آن را شبيه سازي نموده و كاربر را ارزيابي مي‌نمايد، كاربر هيچ گونه دسترسي به منبع اصلي و متن نرم افزار نخواهد داشت. قابليت­ها و کارايي نرم افزار عبارتند از:

·         پایه:

o       نمايش تصوير سه بعدي از آناتومي واقعي 

o       قابليت تغيير و تنظيم نور

o       تنظيم زواياي مختلف دوربين

o       مديريت ابزار و انتخاب وسايل نمايش

o       امکان بزرگ نمايي در محدوده خاص

o       نمايش بروز عوارض در صورت اشتباهات جراح در استفاده از فشار نامناسب ابزار

o       ارزيابي دستگاه از کاراموز  با تهیه گزارش عملکرد در فرمت پی دی اف

o       کاربري آسانتر نسبت به وسايل قبلي

o       امکان استفاده وارزيابي در سه مرحله مبتدي، متوسط و پيشرفته

o       امکان ارائه نحوه جراحي و توضيح آن براي کاربر

o       امکان به روز رساني در بخش نرم افزار

·         پیشرفته:

*       شبیه سازی عمل جراحی لاپاروسکوپیک کله سیستکتومی مشتمل بر سه مرحله:

*         دایسکت کردن کیسه صفرا و اتصالات آن

*         نصب کلیپ

*         برش سیستیک داکت و شریان مربوطه

*      قابلیت کنترل موقعیت دوربین

*      نمایش آناتومی و تکسچر واقعی

 

کاتالوگ شبیه ساز جراحی لاپاروسکوپی سینا

نام دوره: دوره های مهارت افزایی جراحی لاپاروسکوپی انفرادی با استفاده از ربات دستیار جراح