کمپو: سامانه راهبری جراحی پارسه

سامانه راهبری جراحی پارسه با بکارگیری فناوری‌های پیشرفته پردازش و نمایش تصاویر پزشکی توام با موقعیت یابی بلادرنگ ابزار جراحی، قادر است فرآیندهای جراحی تومور های مغزی، جراحی های سینوس و قاعده جمجمه، نمونه برداری مغزی و جراحی ستون فقرات را با دقت و اطمینان بالا هدایت نماید.

در دهه گذشته استفاده از سیستم­های موقعیت­ یاب جهانی (GPS) آنچنان در بین انسان­ ها رایج شده که در جهان امروز تصور زندگی بدون آن‌ها دشوار است و هیچ یک از تجهیزات اساسی مانند هوایپما و یا کشتی بدون آن قابل کنترل نیستند. به ­همین ترتیب در آینده­ ای نه چندان دور تصور جراحی بدون استفاده از سیستم­ های راهبری جراحی به کمک تصویر (IGS) که فن­آوری مشابه با GPS دارند نیز دشوار خواهد بود.

سیستم­های IGS این امکان را به جراح می­دهند که از طریق ردیابی بلادرنگ ابزار در حین جراحی، جزییات داخل بدن بیمار مانند ساختارهای پیچیده مغزی، قسمت­های عمقی حفره بینی، قاعده جمجمه و یا ساختار در هم تنیده­ ی مهره ­های ستون فقرات را به‌صورت سه­ بعدی مشاهده کنند. با استفاده از این سیستم ­ها، جراح به‌ خوبی می­تواند مراحل جراحی را به‌صورت دیداری تحت کنترل داشته باشد و محل شروع و اتمام بافت­های سالم، تومورها و سایر نقاط حساس را تشخیص دهد. به ­دلیل دقتی که سیستم­ های IGS فراهم می­کنند جراحان قادر به برنامه­ ریزی دقیق­تری برای اعمال جراحی می­باشند. این برنامه ­ریزی شامل تعیین بهترین نقطه برش، مسیر مطلوب برای رسیدن به منطقه موردنظر و اجتناب از برخورد با ساختارهای حیاتی می­باشد.

همچنین استفاده از این سیستم­ ها بدون آن که در تصمیمات پزشکی متخصص دخالت کند، سبب بالا رفتن دقت و کاهش خطا در جراحی می­شود. قابل ذکر است که بالا رفتن دقت جراحی از مهم‌ترین عواملی است که سیستم­های IGS را بسیار مورد توجه قرار داده است. در یکی از کامل­ترین و جدیدترین پژوهش ­های انجام شده، IGS از 4 منظر کیفیت جراحی، سرعت جراحی، آگاهی از موقعیت و ریسک احتمالی بررسی شده است و نتایج نشان دادند که استفاده از این فن­آوری در تمامی پارامترها منجر به بهبود عملکرد، به خصوص با افزایش تعداد دفعات استفاده شده است.

بازار سیستم ­های IGS، تنها در اروپای غربی در سال 2010 حدود 214.6 میلیون دلار بوده است. این مقدار در سال 2014 به 285 میلیون دلار رسید و به عبارتی از سال 2008 تا 2014 با نرخ رشد سالانه مرکب 10.1 درصد رشد کرد. در حالی­که ارزش بازار جهانی در سال 2018 از 770 میلیون دلار عبور کرده است، انتظار می­رود بازار جهانی دستگاه­ های IGS تا سال 2024 از رقم 6.5 میلیارد نیز دلار عبور کند و در دوره پیش­بینی 2019 تا 2024 با  نرخ رشد سالانه مرکب  7.3% رشد کند. این رشد نتیجه­  پذیرش سیستم­های IGS توسط جراحان و عملکرد دقیق آن برای انجام جراحی­های با حداقل تهاجم است. بر اساس گزارش ارایه شده  iHealthcareAnalyst در سال 2019، در حقیقت رشد بازار در نتیجه­ ی مزایایی است که سامانه ­های IGS برای بیماران و ارایه دهندگان مراقبت ­های بهداشتی فراهم کرده ­اند. علاوه بر آن­ به نظر می­رسد در منطقه آسیا و اقیانوسیه به دلیل رشد جمعیت مسن و افزایش تعداد روش­های مختلف جراحی و بهبود زیرساخت های مراقبت های بهداشتی، بازار سیستم­ های IGS آمادگی رشد بیشتری را دارد. 

کاتالوگ سامانه راهبری جراحی پارسه

نام دوره: دوره های مهارت افزایی نمونه برداری و جراحی‌ تومور های مغزی، سینوس و قاعده جمجمه، فک و صورت و ستون فقرات با استفاده از سامانه راهبری جراحی هوشمند